Sosyal Sorumluluk Nedir?

Sosyal sorumluluk, özel sektör, kamu kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin belirli bir amaç için toplanmaları, ortak yaşama yönelmelerine verilen genel addır. Sosyal sorumluluk bir diğer tanımı ile, belirli kurumların kendi çıkarlarını ve toplumun genel çıkarlarını ön planda tutması bunları geliştirmek ve korumak için birtakım eylemler gerçekleştirmesine harekete geçmesine denir.

Ayrıca sosyal sorumluluk sayesinde birçok birey toplumsal konularda daha çok bilgi, deneyim ve beceri elde eder. Böylelikle toplumun ihtiyaçlarını, sorunlarını daha iyi anlayarak etkili çözümler sunarlar. Sosyal sorumluluk projeleri yalnızca yaşanan dönemin sorunları ve ihtiyaçları baz alınarak gerçekleştirilmemekte aynı zamanda geleceğe dair de çalışmalar sürdürülmektedir. Bu sayede güzel yarınlar için el ele adımlar atılmaktadır.

İkimizealdim.com

İkimizealdim.com sitesi, alışveriş sitesi görünümüne sahip bir sosyal sorumluluk projesidir. Site üzerinden gerçekleştirilecek bireysel ihtiyaçlar için yapılan alışverişler sayesinde ihtiyacı olan kişilere de yardım edilmiş oluyor.

Tüketicilerin kendilerine seçtikleri ürünün bir emsali de ihtiyaç sahibi bir çocuğa ulaştırılacaktır. İkimize Aldım bünyesince yaptığınız alışverişler ve ihtiyaç sahibi çocuklar için birer umut oluyor.

Baba Beni Okula Gönder

Baba beni okula gönder, sosyal sorumluluk projesi 2004 yılında Doğan gazetecilik tarafından oluşturulmuştur. Hanzade Doğan Boyner tarafından ortaya çıkarılmıştır.

Baba beni okula gönder projesinin amacı, ülkemizde ki ekonomik yetersizlik ve aile baskılarından dolayı okulla bağını kopartmak zorunda kalan kızların yeniden okula gitmesine olanak tanımaktır. Proje özellikle ülkemizin doğu illerinde çok fazla kız çocuğunun okula gitmemesini baz almış ve bu durumu aşmak için proje kapsamında birçok çalışma yapılmıştır.

Baba beni okula gönder projesi kapsamında birçok kız yurdu, köy okulu yapılmış bunun yanı sıra projeye destek veren iş adamları ve halk tarafından 10.000’i aşkın öğrenciye burs verilmektedir.

Kardelenler Projesi

2000 yılında kurulan proje Türkiye’nin en eski projeleri arasında yer almaktadır. Kardelenler Turkcell tarafından oluşturulan büyük etkiye sahip bir sosyal sorumluluk projesidir.

Projenin amacı, kız çocuklarına eğitimde fırsat eşitliği sağlamak. Proje kapsamında öğrencilere burs verilmekte, liseye ve üniversiteye gitmek için teşvik yapılmakta ve yardım edilmektedir.

AIESEC

AIESEC projesi, dünya çapında lider yetiştiren en büyük gençlik organizasyonu olarak nitelendirilmektedir. Üniversite öğrencileri ve mezunları temel alan organizasyon, öğrenciler ve mezunlar için sosyal sorumluluk ve profesyonel staj imkanları sunmakta bunun yanı sıra şirketleri ve sivil toplum kuruluşlarını farklı ülkelerde bulunan genç yetenekler ile buluşturmaktadır. Bu nedenle AIESEC dünyanın en büyük gençlik organizasyonudur. AISEC’in amacı sunulan uluslararası değişim fırsatları ile dünyanın daha yaşanılabilir bir hale getirilmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir