Profesyonel ve Kişisel Yaşamımı Nasıl Dengelerim?

Hayalleri bir kenara bırakıp gerçeklere bakınca iş ve özel yaşamınızın dengelenmesi oldukça zor olabilir. Kariyer yapmak fedakarlıklar gerektirir ve uzunca bir zaman sürebilir. Hatta bazı kariyerler oldukça yoğundur ve çocuğunuzun ilk adımı gibi önemli bir olayı bile kaçırabilirsiniz. Bende bu yazıda kariyerinizi ve özel hayatınızı dengeleyebileceğiniz yolları anlatacağım.

Özgürlüğünüzü sağlayacak bir kariyer seçimi yapın

Eğer özgürlüğünüze değer veriyorsanız bu madde sizin için çok önemli. Ailenizle, arkadaşlarınızla veya sevgilinizle vakit geçirebilmeniz için her gün geç saatlere kadar çalışmamanız gerekir. Örneğin öğretmenleri ele alalım, hafta sonu ve yaz tatilleri olur, bu onlara kişisel bir zaman ve esneklik kazandırır. Eğer kariyer seçiminizin başlarındaysanız, çalışırken size yeterli zamanda kişisel süre ayırabilecek bir seçim yapmalısınız.

Her şeyi zamanında ve yerinde yapın

İş ve kişisel hayatınızı birbirinden ayırmanız gerekiyor. İş yerinde çalışırken özel hayatınızı konuşup, tartışmayın. İş yerinde yapmanız gerekenleri daha sonraya bırakıp çalışmalarınızı eve götürme gibi alışkanlıklar edinmeyin. Aynı şekilde özel hayatınızdaki problemlerinizi de iş yerine taşımayın. İşinize odaklanın ve zamanında bitirin ki işten çıktığınızda işle ilgili aklınızda soru işaretleri özel hayatınıza engel olmasın. Böylelikle ne işinizden ödün vermiş ne de sevdiklerinize olan ilgiden fedakarlık etmiş olacaksınız.

Teknolojiyi kendi avantajınıza kullanın

Günümüzde teknoloji, sizlere evden çalışma gibi profesyonel avantajlar sağlar. Bazı durumlarda ofise gitmeden bile uzaktan işinizi yönetebilir ve çalışabilirsiniz. Eğer iş yerindeyseniz molalarınızda sevdiklerinize güzel bir mesaj gönderebilir, arayabilir ve kendilerini özel hissetmelerini sağlayabilirsiniz. Ama bu durumu kötüye kullanmayın ve işinize odaklanın.

Tatilleri değerlendirin, izinlerinizi mutlaka kullanın

Tatiller ile ilgili gelişmeleri mutlaka takip edin.Tatil yapmanız arkadaşlarınızla ve ailenizle kaliteli zaman geçirebilmek açısından çok önemlidir ve işe geri döndüğünüzde daha çok motive olmuş aynı zamanda dinlenmiş olarak gelirsiniz. Şirketinizin politikasına göre izin günlerinizi mutlaka kullanın ve bu tatillerde mümkün olduğunca iş düşünmemeye çalışın.

Zamanı iyi yönetin

Kariyer ve kişisel hayatınızı dengelemek istiyorsanız, zaman yönetimi çok önemlidir. Gününüzü planlayın ve bir programla çalışın. Programınıza bağlı kalırsanız, daha fazlasını elde edebilirsiniz.Örneğin 9-5 zaman aralığında çalışıyorsanız, sabahları ve akşamları nasıl geçireceğinizi planlayabilirsiniz. İyi zaman yönetimi becerisine sahip insanlar tatmin edici bir hayat sürdürebilirler.

İhtiyacınız olduğunda yardım isteyin

Her zaman kahraman olamayacığınızı bilmeniz gerekir. Sizde bir çok insan gibi ihtiyacınız olduğunda yardım arayışına girmelisiniz. İş gezisi sırasında çocuğunuzu güvendiğiniz bir bakıcınıza veya ailenizden güvendiğiniz birine bırakabilirsiniz. Ya da iş yerinde yardıma ihtiyacınız olduğunda meslektaşlarınızdan size projenizde yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Yardım istemekten çekinmeyin uzun zaman alacak bir çok işi yardım isteyerek daha az zamana sıkıştırabilirsiniz.

Sonuç olarak mesleki ve kişisel hayatınızı dengelemek bir meydan okumadır bunu unutmayın. Her iki dünyanın da en iyisini istiyorsanız buna uygun bir hayat yaşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir