Nasıl Bilgisayar Mühendisi Olmaya Karar Verdim?

Bilgisayar Mühendisliği mi? O ne? Bilgisayar mı tamir ediceksin? Şu bizim bilgisayara bi format atarsın artık? Benim bi arkadaşım var da facesini patlatabilir misin? 

Allah! Sabır taşı olsa kırılır valla. Gidin açın interneti bi yazın Allah aşkına ya bir bilgisayar mühendisi ne iş yapar diye. Gerçi Google’ı kullanmayı bilmeyen insanlara neler anlatıyoruz. Ben size bu yazımda bilgisayar mühendisinin ne iş yaptığını anlatmayacağım sadece neden burdayım bunu anlatıcam.

Öncelikle buna ben karar vermedim. Geçiyodum uğradım gibi oldu resmen. Anlatayım. Lisedeyim Ygs, Lys’ye hazırlanıyorum ve verdiğim karar ne biliyomusunuz. Tıp! Yok daha neler. Gerçekten öyleydi. Derslerim de güzeldi. Denemelerimde fena değildi çok uzak bir ihtimal değildi aslında. Ama ger gör ki herşey istediğiniz gibi gitmiyor. Sınav sonuçları açıklandı tabi beklediğimden düşük yapmıştım. Kötü bir puan olmamasına rağmen tabiki mükemmel değildi. Tıp için mükemmel olmalıydı çünkü. Sonra akıllarda iki soru; hedefinden vazgeçip başka bir bölüme mi gideceksin? Bir sene daha bekleyip seneye ne olacağını bilmediğin bir puanı mı bekleyeceksin? İşte karar aşamam sadece burasıydı. Gerisi kendiliğinden geldi. Bir sene daha beklemedim. Seneye belki daha çok çalışırdım ama yine yapamazdım belki daha kötüsü belki daha iyisi hiç bir şey belli değildi. Bu belirsizlik için hayatımdan bir sene çalmak istemedim. Tercih yaptım. Ve tercihlerimin arasında tek okul ve tek bilgisayar mühendisliği olan yer tuttu. ‘İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’. Ne yalan söyliyim şimdi üzülmedim değil. Çünkü biraz önce bahsettiğim cahil kısım o zaman bendim işte. Bilgisayar mühendisi ne iş yapar bilmiyordum. Neyse araştırdım bir kaç bilgisayar mühendisiyle konuştum falan baktım aslında güzel bölümmüş. 

Güzel bölüm demek. Geleceğin mesleği kesinlikle. İş alanı çok fazla. Ve yapabileceklerinin sınırı yok. Kesinlikle bu olay yani. Yapabileceklerinin sınırı yok arkadaşım. Ne hayal ediyorsan? Tabi yaparsan. Öyle kolay iş değil. Öyle böyle derken alıştım bölümüme. Başta zorlanmadım değil ama sevdikçe güzelleşmeye başladı herşey. İnanır mısınız bilmiyorum ama şuan iyi ki tıp kazanmamışım diyorum. Kader bir şekilde taşları yerine oturtuyor. Şuan memnunum halimden. İşte nasıl karar verdim. Böyle işte, tıp diye çıktığım yola bilgisayar mühendisi olarak döndüm. Mutluyum. Ve sanıyorum önemli olanda bu.

Tavsiyem şu ki; eğer bir şeyi gerçekten istiyorsanız vazgeçmeyin peşinden koşun, evet benim yaptığım bu değildi ama gerçekten istemiyormuşum demekki belki de sadece en iyi olmaktı isteğim. Ben gittiğim yolda mutluyum şuan ama belki herkes böyle şanslı olmayabilir. İstemediğiniz bir şeyse bilmediğiniz birşey eğer işinizi sevmezseniz o işi yapmak size işkence gelir. En önemlisi bu. O yüzden istediğiniz mesleği çok iyi araştırın. Ve ben bunu yapmaktan hoşlanacak mıyım beni mutlu edicek mi sorusunu sorun. Yoksa ne kadar iyi olursanız olun işinizi sevmezseniz mutu olamazsınız. Çünkü hayat böyle, hayatınız boyunca sevmeyerek yapıcağınız bir şey hayal edin. Her gün. Olmaz arkadaşım. Önce seviceksin. Sonra en iyisi olursun.

“Nasıl Bilgisayar Mühendisi Olmaya Karar Verdim?” için 1 yorum

  1. Aynı şeyleri yaşamış aynı bölümden mezun olmuş biri olarak söylüyorum, 1 gün bile pişman olmadım bilgisayar mühendisliği okuduğum için. İş hayatında başarılar diliyorum, yeni yazılarını bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir