Blog Yazmak

Merhaba, öncelikle bu yazımı hedef odaklı yazıyorum. Yani bunun ne demek olduğunu biraz sonra anlayacaksınız. Blog yazmak istiyorum, bir blogum olsun ama ne yazacağımı nereden başlayacağımı bilmiyorum diyenler için böyle bir yazıyı uygun gördüm.

Öncelikle karşınızda iki seçenek var seçin. Hedef odaklı mı? (Blogunuzda yazdığınız yazılar belirli bir kitleye hitap edicek ve bir amaca yönelik yazılar olacak. Örn: Moda, yazılım, sağlık, edebiyat, astroloji gibi) yoksa Siz odaklı mı? (Sizin ne yazmak istediğinize bağlı olarak değişen bir çok konuyu içinde barındırabilen, bazen bilgilendirmek için bazen yalnızca düşüncelerinizi paylaşmak için, hobilerinizden, yaşamdan, kendinizden bahsedebileceğiniz ve ya eksik gördüğünüz konuları okurlarınızla paylaşabileceğiniz bir blog). İşte ilk adımınız bu iki seçenekten birini seçmek olmalı Çünkü önünü göremeyen bir geminin kaptanı olmak istemezsiniz. Ne olursa olsun emin olun ki her iki seçenekte size farklı şeyler katacak.

Ama ikinci bahsettiğim şey diğerine göre daha zor. Her zaman yazacak konunuz olmayabilir. Veya yazmak istediğinizde ne yazsam diye tıkanabilirsiniz. Ama bazen de çok daha fazla yazacak şeyiniz çıkar diğer seçeneğe göre. Birinci seçenekte sürekli aktif olmalısınız. Seçtiğiniz hedefin üstüne gitmeli, o konuda sürekli araştırmalar yapmalı ve güncel yazılar yazmalısınız. Çünkü hayat böyle, yetişebilmelisiniz. Okurlarınız sizden yazı bekleyecek bu sefer gerçekten o yazıyı okumaları gerektiği için bekleyecekler ve siz o yazıyı yazmazsanız okurlarınızı kaybedeceksiniz. İkinci seçenekte belki yine okurlarınız sizden yazı bekleyecek ama ne zaman gelirse, çünkü onlar da hobi olarak okuyacak sizin belki de yalnızca sizin dilinizi sevdikleri için…

Peki benim seçeneğim hangisiydi? Benim seçeneğim belli. Kafama ne eserse yazarım modunda girdim sanırım bu yola. Ve severekte devam ediyorum. Yormadan. Evet elbette benimde güncel tutmam ve yazmam gerekiyor. Ama bu konuda kendimi kısıtlamıyorum. Galiba sürekliliği sağlayan şey de bu. Aynısını diyet içinde söylerdim hep. Yasaklar koymadan ilerlemek lazım. Bu sefer yasağı çiğnediğiniz anda battı balık yan gider moduna giriyor insan hemen temelli bırakıyor. Ve unutmayın kesinlikle yasakları çiğneyeceğiz.

Neyse konuyu çokta fazla saptırmadan toparlayıp bitireyim. Eee ne demişler “Başlamak bitirmenin yarısıdır“. Siz ilk önce neyle başlayacağınızı seçin bakın görün daha sonra yazılar süzülüp gidecek. Hatta öyle olucak ki aklınızdakileri yazmaya yetişemeyeceksiniz. Böyle durumlarda ise önerim yazacağınız konuları not tutmanız. Ki daha sonra ya o gün aklımdaydı ama ne yazacaktım durumuna düşmeyesiniz. O zaman ben size bol bol blogging diliyorum hepinize kolay gelsin 🙂

“Blog Yazmak” için 1 yorum

  1. Teşekkürler, benim gibi yazmak isteyen ama ne yazacağına karar veremeyen birisi için faydalı bir içerik olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir