Android Telefon mu Iphone mu Hangisini Almalıyım?

Eğer yeni bir telefon almanızın zamanı geldiyse kararsız kalacağınız en büyük sorun Iphone mu almalıyım yoksa Android bir telefon mu almalıyım olacaktır. Ben bir Android geliştiricisiyim fakat Iphone kullanıyorum. Bu yüzden her iki seçenek içinde artı ve eksi yönlerini iyi biliyorum diyebilirim. Bu yazımın sizlerin fikir edinebilmesi için iyi olacağını ümit ediyorum. Şimdiden alacağınız telefonu güle güle kullanın 🙂

Kullanıcı Arayüzü

Aslında hem Android hemde Iphone’daki kullanıcı arayüzü hoş görünen bir tasarıma sahiptir, her ikisinde de alışkanlığa göre gezinmek ve anlamak kolay olabilir.

Bu konuda önemli bir fark şöyle ki; belirli bir sürümü olan Iphone’larda tüm arayüz aynı görünecektir ve aynı özelliklere sahip olacaktır. Ama Android için bu konu tamamen farklıdır. Tüm cihazlarda aynı görünüm yoktur. Hatta çoğu Android üreticisi kendi arayüzlerini kendileri belirlemekte ve çok çeşitlilikte görünüm ortaya çıkmaktadır. Yani eğer eski bir Iphone kullanıcısıysanız yeni aldığınız Iphone’a alışmanız zaman almaz fakat Android’ler arasında geçiş yaparken bile farklı kullanıcı deneyimleri ile karşılaşabilirsiniz.

Yazılım Güncellemeleri

Yazılım güncellemelerinin çok büyük bir önemi olmasına rağmen bir çok tüketici bunu dikkate almamaktadır. Her güncelleme; yeni özellikler, hata düzeltmeleri ve güvenlik geliştirmeleri getirir.

Apple bunları sıklıkla tanıtır. IOS 11’e kadar, eski bir Iphone modeliniz olsa bile en son sürümü elde edebilirsiniz. Ancak Apple’ın 32 bit cihazlar için destek vermeye karar vermesi nedeniyle iOS 11 uyumlu cihazların listesi biraz daha kısadır. Örneğin, Iphone 5 ve Iphone 5c artık desteklenmemektedir.

Öte yandan Android için konuşursak, Nexus ve Pixel telefonları her zaman en yeni yazılım sürümünü edinenlerdir. Bunlardan birine sahip değilseniz, Android telefonunuzu bir yıl önce satın almış olsanız bile en son sürümü elde edemezsiniz. Yani burada herşey telefon üreticilerine bağlıdır aslında.

Özelleştirme

Son derece özelleştirilebilir bir cihaz arıyorsanız, bir Android almalısınız. Aklınıza gelebilecek hemen hemen her şeyi değiştirebilirsiniz. Telefonunuzun ara yüzündeki her konuda kişiselleştirme yapabilirsiniz.

Bir Iphone’u alırsanız, bu mümkün olmayacaktır. Apple hepsini kontrol ediyor, doğal olarak Iphone’lar Android telefonlar kadar esnek değil. Iphone kullanıcılarının iOS 11’den heyecanlanmalarının bir nedeni, kontrol merkezini özelleştirme seçeneği getirmesidir. İnsanlar özelleştirme ve esneklik severler ve bu yüzden Android, Iphone’a göre 1-0 öndedir.

Depolama Alanı

Genişletilebilir depolama seçeneğine sahip bir cihaza sahip olmak istiyorsanız, Android’i seçmeniz gerekir. Genişletilebilir depolama, cihazların çoğunda mevcuttur. Biraz daha fazla saklama alanı istiyorsanız tek ihtiyacınız olan şey bir microSD kartı almaktır ve bunu rahatlıkla her yerde bulabilirsiniz.

Birçok Iphone modelinde büyük miktarda depolama alanı bulunur; 128 GB diyelim, ancak bu seçim için telefonunuz size olduğundan çok daha pahalıya mal olacaktır. Ve ne kadar fazla alırsanız alın ihtiyacınız arttığında hafızanızı artırma gibi bir seçeneğiniz bulunmamaktadır. Bu özellikte Iphone’larda bir çok kişi için dezavantaj oluşturmaktadır.

Uygulamalar

Uygulama mağazaları konusunda hiç bir şekilde endişeniz olmasın. Satın almaya karar verdiğiniz telefon ne olursa olsun, her iki mağazada da her türlü ücretli, ücretsiz uygulamalar yüklenir. En popüler uygulamalar da her iki platformda kullanılabilir; bu yüzden bu konu seçim yapmanızda kararınızı etkilemeyecektir.

Asistanlar

Ses asistanları günümüzde önemli bir mesele. Iphone’larda Siri, Android telefonlarda Google Asistan var. Siri, sizin için iyi bir restoran bulmak, bir e-posta veya kısa mesaj göndermek, alarm kurmak gibi pek çok şey yapabilir. Aynı zamanda konuşmak istemediğiniz zamanlarda Siri ile yazarak da iletişim kurabilirsiniz.

Siri’ye rağmen Android de bu konuda geride kalmaz. Google Asistan da bu konudaki beklentileri yerine getirmektedir. Eğer verilerinizin toplanmasına izin verirseniz, bir çok konuda harika öneriler elde edebilirsiniz.

Güvenlik

Göz önüne almanız gereken bir diğer önemli nokta güvenlik. Her yazılım güncellemesinde Apple, güvenlik geliştirmeleri getiriyor ve zaten belirttiğim gibi şirket varsayılan uygulamaları dahil her şeyi denetliyor.

Android’ler artık eskisine göre daha güvenli, fakat yine de kötü amaçlı yazılımlara ve virüslere eğilimli. Bunu önlemek için, yalnızca Google Play Store’dan uygulamalarınızı indirin ve diğer kaynakları önleyin. Bu konuda ise Iphone’lar Android telefonlara göre daha güvenlidir.

Telefon Seçimi

Bir Iphone istiyorsanız çok fazla bir seçeneğiniz yoktur. Iphone 5 veya Iphone 5c gibi eski bir modeli satın almak, iOS 11’i yükleyemeyeceğiniz anlamına gelir. Bunlardan daha yüksek versiyonları satın almanız gerekmektedir.

Android’in çok sayıda telefonu vardır, çünkü orada çok fazla üretici var. Samsung Galaxy S8 veya S8 Plus, LG G6 veya Huawei Mate 9 gibi yeni, güçlü fakat pahalı olanlardan bazılarını seçebilirsiniz.

Ancak, daha ucuz bir şey arıyorsanız, bol miktarda 1000 tl’nin altında olan ve oldukça iyi çalışan cihazlar var. Tasarım konusunda çok fazla bir şey söylemek istemiyorum çünkü şıklığın tanımı herkes için farklı olacağından burası tamamen size kaldı 🙂

Fiyat

Şimdi gelelim kararınızı etkileyen en önemli konu fiyat. Eğer en yeni Iphone’lardan birini istiyorsanız,2500 tl’den fazla harcama yapmaya hazır olun. Fiyat değişebilir bu da depolama kapasitesine bağlıdır. Bir örnek olarak Iphone 7’yi kullanalım. 32 GB olanı istiyorsanız, fiyat 2950tl, 128 GB için 3440tl ve 256 GB istiyorsanız 5199 tl harcamanız gerekecek.

Yukarıda bahsettiğim gibi çok pahalı olan birçok üst düzey Android telefonu bulunmaktadır. Ama çok abartmayıp uygun bir telefon istiyorsanız Android sizin için mükemmel bir seçimdir. Harika özelliklere ve tasarıma sahip, pahalı olmayan orta menzilli pek çok telefon vardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir