Android GPS Sorunları Nasıl Düzeltilebilir?

Hiç birimiz bilmediği bir yerin ortasında mahsur kalmaktan ve yol bulmaya çalışmaktan hoşlanmaz. Böyle zamanlarda GPS insanlara sormaktan daha güvenilir bir yol olabilir. Hatta daha kolay ve hızlı sonuç elde edebilirsiniz. Bunun için Android telefonlar GPS’i daha iyi hale getirmiş ve bu teknoloji üzerindeki güvenirliği artırmıştır. Ancak herşeye rağmen, bazen telefonunuzun GPS’inin hiç çalışmadığı veya yanlış konum gösterdiği bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Android GPS sorunlarını düzeltmek için deneyebileceğiniz çözümleri aşağıda bulabilirsiniz.

Çözüm 1: GPS’i Kapatıp Açma

Sorunu çözmenin en kolay ve en hızlı yolu, GPS’i yenilemektir. Telefonunuzun denetim merkezini aşağı doğru çekin ve GPS simgesine dokunarak kapatın. Bu şekilde en az 5 saniye bekleyin. Daha sonra GPS’i tekrar açın ve konumunu kontrol etmesine izin verin. Karşılaştığınız sorunun giderilmiş olup olmadığını kontrol edin.

Çözüm 2: Uçak Modunu Açma

Aslında sizinde tahmin edebileceğiniz bir çözüm olarak uçak modunun değiştirilmesinin, GPS’in çalışmayan sorunları çözmek için yardımcı olabileceğini keşfedildi. Uçak modunu, telefonunuzun denetim merkezi alanına girerek ve Uçak modu simgesine tıklayarak kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Onu açın ve tekrar kapamadan önce 15-20 saniye bekleyin. Bu çözüm ağ bağlantılarının tekrar başlamasını ve basit GPS hatalarını düzeltilmesini sağlayacaktır.

Çözüm 3: Telefon Kılıfını Çıkarın

Telefonunuzun kılıfı, GPS için engel oluşturabilir. Konumunuzun yanlış bir şekilde gösterilmesine neden olabilir veya hiç çalışmayabilir, bu nedenle telefonunuzun kılıfını çıkarmayı deneyin ve GPS’in iyi çalıştığını kontrol edin. Sorununuz gideriliyorsa, kimin suçlu olduğunu bulmuşsunuz demektir. Telefonunuzun GPS’ini engellemeyen bir kılıf almanızda fayda var.

Çözüm 4: Güç Tasarruf Modu

Her cihazda aynı olmamakla birlikte güç tasarruf modu, Wi-Fi ve GPS gibi bazı önemli işlevleri devre dışı bırakır. Pil tasarrufu yapmaya çalışırken çok faydalı olabilir, ancak GPS kullanmaya çalışıyorsanız Güç Tasarruf modunu devre dışı bırakmanız gerekir.

Bunu yapmak için, telefonunuzun denetim merkezini aşağı çekin ve açıksa, kapalı olarak değiştirmek için Güç Tasarruf Modu’na dokunun. Bir başka şekilde, telefonunuzun ayarlar menüsüne erişebilir ve Güç Tasarruf Modu’nun etkin veya devre dışı olup olmadığını kontrol etmek için Pil’e dokunabilirsiniz.

Çözüm 5: Android Cihazınızı Yeniden Başlatın

Yeniden başlatma ile birçok sorununuzu düzeltebilirsiniz. Bir yeniden başlatma, telefonun ayarlarını yenilemesine yardımcı olur ve farkında olmadığımız birikmiş olan bazı hataları düzeltir. Android cihazınızı yeniden başlatın ve GPS’i tekrar deneyin. GPS sorununun basit bir yeniden başlatma ile kendini sabitlediğini görebilirsiniz. Bu çözüm, özellikle hızlı bir şekilde bir yer aramakta olduğunuz ve çok fazla sorun giderme adımına vaktinizin olmadığı bir zaman için çok uygundur.

Çözüm 6: GPS Ayarlarını Sıkıştırın

Telefonunuzun GPS ayarları, bulunduğunuz yerin kalibrasyonunda büyük farklılık yaratabilir. Telefonunuzun GPS ayarlarını kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

Cihazınızın ayarlar menüsüne gidin
Konumu kontrol etmek için kaydırın ve üzerine dokunun
Konum altında, Mod üzerine dokunun
Burada Mode altında üç farklı ayar bulunduğunu göreceksiniz. Seçtiğiniz ayara bağlı olarak, GPS en doğru yeri size sağlayabilir. Diğer seçenekler, GPS’in konumunu kontrol etme biçimini sınırlayacağı için “Yüksek Doğruluk” seçeneğini seçmelisiniz.

Çözüm 7: Google Haritalar’ı Güncelleyin

Google haritaları, doğru GPS konumları için cihazınızın anahtarıdır diyebiliriz. Güncellemelerinizi uzun bir süre ertelediyseniz, telefonunuz haritaların güncelliğini yitirmiş olabilir ve bu da konumların yanlış bir şekilde tespit edilmesine neden olabilir. Cihazının düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için Android cihazınızın Google haritalarını güncelleyin.

Play Store’u açın. Ve sol üstteki açılır menüye dokunarak Uygulamalarım ve Oyunlarım’ı seçin.
Uygulamalarınızın listesinde ilerleyin ve Haritalar’ı arayın.
Güncelle’ye dokunun.
Güncelleme tamamlandıktan sonra, cihazınızı yeniden başlatın ve GPS’in konumu tekrar kontrol etmesine izin verin.

Çözüm 8: Android’de GPS Sorunlarını Gidermek İçin Haritalar İçin Önbellek ve Verileri Temizle

Bazen, cihazınızda Haritalar için oluşturulan önbellek dosyaları ve veri dosyaları bozulmuş olabilir. Bu, GPS’iniz için bir soruna neden olabilir ve anormal davranmaya başlayabilir. Bu sorunu çözmek için, Haritalar için önbellek ve verileri silmeniz ve sorunun giderilip giderilmediğini kontrol etmeniz gerekir. Ancak bu çözümde kaydettiğiniz yerler kaybolacaktır, dolayısıyla not almayı düşündüğünüz önemli bir şey varsa unutmayınız.

Telefonunuzun veya tabletinizin Ayarlar menüsüne gidin
Uygulama Yöneticisi’ni bulmak için aşağı kaydırın ve üzerine dokunun
İndirilen Uygulamalar sekmesinde, Haritalar’ı arayın ve üzerine dokunun
Şimdi Önbelleği Temizle’ye dokunun ve açılır pencerede onaylayın.
Önbellek dosyaları temizlendikten sonra, Verileri Temizle üzerine dokunun.
Tüm verileri ve önbellek dosyalarını temizledikten sonra, telefonunuzu yeniden başlatın ve GPS’i bir kez daha kullanın.

Çözüm 9: GPS Durumu ve Araç Kutusu Uygulaması kullanın

GPS Durumu ve Araç Kutusu Uygulaması, cihazınızın GPS ayarları hakkında çok bilgi verebilen kullanışlı ve kullanıcı dostu bir uygulamadır. Ayrıca, A-GPS verileri olarak da bilinen Yardımlı GPS Verileri için gerekli güncellemelerin yüklenmesinde yardımcı olabilir. A-GPS verileri cihazınızın GPS performansını artırır.

Google Play’den GPS Durumu ve Araç Kutusu Uygulaması indirin ve yükleyin. Bu ücretsiz bir uygulamadır. Uygulama yüklendikten sonra, uygulamayı kullanarak GPS performansınızı kontrol edin ve GPS performansınızı iyileştirmek için gerekli değişiklikleri yapın. Bu uygulamayı kullandıktan sonra cihazınızın GPSinin daha iyi çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Çözüm 10: Güvenli Mod

Bir çok uygulama GPS verilerinizi cihazınızda kullanır. Bu uygulamalar bozuk dosyalarla sonuçlandığında, cihazınızın GPS’ini de etkilemeye başlayabilir. Uygulamaların bir soruna neden olup olmadığını kontrol etmek için telefonunuzu Güvenli Mod’da kullanın ve sorunsuz çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Cihazınızda Güç Seçenekleri ekranı gelene kadar cihazınızın Güç tuşunu basılı tutun. Şimdi, cihazınızı Güvenli Modda yeniden başlatmak isteyip istemediğinizi soracak bir açılır pencere görene kadar ekrandaki Güç Kapatma seçeneğini basılı tutun.Tamam’a bastığınızda cihaz Güvenli modda yeniden başlatılır.
Cihazı güvenli modda kullandığınızdan emin olmak için ekranda Güvenli Mod yazan kelimeleri göreceksiniz. Telefonunuzun veya tabletinizin GPS’inin Güvenli Modda çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Varsa, sorun, cihazınıza yüklediğiniz üçüncü taraf uygulamalardan birinde olabilir. Telefonunuzu her zamanki gibi yeniden başlatarak cihazınızı normal modda kullanmaya devam edebilirsiniz.

Çözüm 11: Ürün Yazılımınızı Güncelleyin

Sistem güncellemesini uzun bir süre geciktiriyorsanız, GPS’i etkileyebilme ihtimaliniz var demektir. Her güncelleme hatalar ve olası sorunlar için düzeltmeler getirir. Telefonunuzda en son Android sürümüne sahip olacak şekilde cihazınızın zamanında güncellenmesini sağlamak en iyisidir.

Güncellemeyi kontrol etmek için cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin ve Cihaz Hakkında’ya dokunun. Şimdi güncellemeleri kontrol edin diyalog kutusuna dokunun ve güncelleme mevcutsa, güncellemeyi yükleyin ve cihaz güncellendikten sonra GPS sorunlarınızın çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Çözüm 12: Önbellek Bölümünü Silin

Telefonunuzun önbellek bölümünde, bozulduysa GPS için bir sorun oluşturabilen dosyalar bulunur. Hatta telefonunuzdaki diğer uygulamaları kullanırken bir soruna neden olabilir. Bir GPS sorunu yaşıyorsanız, cihazınızın önbellek bölümünü silmek ve cihazınızın yeni önbellek dosyaları oluşturmasına izin vermeniz önerilir; bu, önbellek bölümünün soruna neden olmadığını garanti edebilir.

Telefonunuzu kapatın.
Telefon açılmadan önce titreşene kadar Ses Seviyesi Arttır, Güç ve Ev düğmesine bir kez daha basın.
Güç tuşunu bırakın ve Recover menüsünü görene kadar Volume Up ve Home düğmesini basılı tutmaya devam edin.
Şimdi, Menüden Silme bölümünü vurgulamak için Sesi Kısma tuşunu kullanın ve seçiminizi onaylamak için Güç tuşunu kullanın.
Önbellek bölümü silindikten sonra, yeniden başlatma seçeneğini vurgulamak için ses seviyesi tuşunu kullanın ve Güç tuşuna basarak yeniden başlatmayı onaylayın.
Cihazınız yeniden başladığında, sorunun giderilip giderilmediğini görmek için GPS’yi tekrar kontrol edin.

Çözüm 13: Fabrika Ayarlarına Sıfırla

Son çözüm olarak cihazınızın yazılımını kutudan çıkardığınız zamanki durumuna getirmek için cihazınızı Fabrika Ayarlarına sıfırlayın. Cihazınızı fabrika ayarlarına döndürdüğünüzde, indirdiğiniz uygulamalar da dahil olmak üzere tüm veriler silinir. Bu nedenle önemli tüm verilerin bir yedeğini oluşturmak önemlidir. Verileri Bulut üzerinde saklamanız veya başka bir aygıta aktarmanız mümkündür. Telefonunuzu, aygıtı Fabrika Ayarlarına sıfırlamadan önce yedekleme seçeneği de vardır.

Cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin.
Yedekleme ve Sıfırla arayın ve üzerine dokunun.
Bir yedek oluşturmak için bu seçeneği işaretleyebilir veya işaretini kaldırabilirsiniz.
Ekranın altına doğru, telefonu fabrika ayarlarına sıfırlama seçeneğine sahipsiniz, üzerine dokununuz.

Telefonun sıfırlanması işlemi biraz zaman alacaktır çünkü tüm veriler telefonunuzdan silinmiş olacaktır. Telefonunuz yeniden başlayacaktır. Yeniden başlattıktan sonra sorunun giderilip giderilmediğini kontrol edin. Cihaz çalışmaya başlıyorsa, yedeklemeyi geri yükleyebilir ve telefonu her zamanki gibi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ancak, sorun devam ederse, telefonunuzu profesyonel ya da üreticinin satış merkezine götürmeyi düşünmelisiniz donanımsal ve değiştirilmesi gereken bir parça olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir