Adada Yaşamanın Avantajları ve Dezavantajları

Hemen hemen tanıştığım bir çok insandan ‘adada yaşamak nasıl bir his’ sorusunu almışımdır. Sanıyorum ki insanlar bunu gerçekten merak ediyor. Bende bu yazımda adada yaşamak isteyenlere bir fikir olması açısından yaşam koşullarından, güzelliklerinden, zorluklarından bahsetmek istiyorum.

İlk olarak adalı olmak ayrıcalıktır bunu söylemeden geçemeyeceğim. Aslında burda bahsettiğim şey o eski İstanbul Beyfendileri, Hanımefendileri değil. Gerçekten adada doğmuş büyümüş bir çocuğun kanında dolaşan deniz kokusu. Pardon adalardan bahsedecektim adalılardan değil 🙂

Şimdi şöyle adada yaşamanız sizin yaş ve yaşam koşullarınıza göre değişir. Mesela küçük bir çocuk için adada yaşamak çok güzel olabilir çünkü hiç bir zorluğunu farketmeyecek aksine her güzelliğini sonuna kadar yaşayacaktır. Ama iş okul çağından sonra değişmeye başlıyor. Yani bu bende de böyle oldu. İlkokulu adada okudum. He okul soranlara evet adada okul var tabiki. Ama lise biraz daha kısıtlıyor. Benim dönemimde Heybeliada’da bir tane lise vardı sadece. O da nasıl desem adı çıkmış dokuza inmez sekize bi liseydi. Yakın tarihte bir tane daha açıldı. Ben Suadiye Lisesi’nde okudum. Her gün vapurla (aslında yolcu motorları ama motor dediğimde insanlar anlamıyor) gidip geldim. Aslında o zamanlar çok sorun olmuyordu. Vapur mesafesi çok uzak değildi Bostancıya yarım saatte gidiyorduk. Lise bittikten sonra ise üniversite için Beyazıt’a gitmem gerekti. İşte tam burda işkenceler başladı diyebilirim. Her sabah 5.50 vapuruna gitmek için kaçta uyanıp hazırlanıp çıkıyordum siz düşünün. Okulda geçirdiğimden çok daha fazla kısmı yolda geçiriyordum saatlerce.. çünkü vapur Kabataş’a çok uzun bir sürede gidiyordu. Daha sonra hazırlık okuduktan sonra mühendislik fakültesi için İstanbul Üniversitesi’nin Avcılar Kampüsüne geçtim. İşkenceyi sonlandırıp yurda taşınmaya karar verdim. Yani bu ne demek. İstanbul’da yaşıyorsunuz, İstanbul’da okuyorsunuz ama şehir dışına gitmiş gibi davranıyorsunuz. Olsun. Ben her hafta sonu adaya ailemin yanına geliyordum. Eksiksiz her hafta hemde. Çokta ayrı kalamıyor insan kopmak istemiyor adadan. Neyse gel gelelim şuan çalışıyorum ve adadan gidip geliyorum her gün. Evet kesinlikle işkence günümün 5 saatten fazlası yolda geçiyor. Ve bu yolculuğun nasıl yorduğunu anlatamam. Bu yüzden adaya uzak bir mesafede işiniz varsa taşınmadan önce iki defa düşünün derim. He güzellikleri yok mu. Olmaz mı? Kim her sabah denizi izleyerek yolculuk yapıyor ki? Eğer kıymetini bilirseniz uykusuzluktan ağzınız açık uyuyakalmazsanız bu yolculuğu keyifli bi hale çevirebilirsiniz.

Evet gerçekten şuan soğutmuş olabilirim sizi adadan. Birazda yolculuk kısmını es geçip adaya geçelim direk. Eğer zaten adadan her gün bir yerlere gidip gelmeyecekseniz cennet. Araba yok. Her yere yürüyerek, bisikletle vs gidiyorsunuz. İnsanlar hep tanıdık yüzler oluyor. Aslında bir bakıyorsunuz da tüm ada aileniz gibi. Temiz hava alıyorsunuz. Trafik yok gürültü yok. Ayağınızın altında sahil. Belki yazlık için daha uygun görünebilir. Ama ben adayı daha çok baharlarda ve kışın seviyorum. Çünkü yazın inanılmaz derecede kalabalık oluyor. Gezmeye gelenler tatile gelenler yazlığa gelenler vs vs. Kışın sessiz sakin. Sadece gerçekten ‘adalı’ insanlar kalmış oluyor. İşte bu sefer kalabalıktan kaçıp kafa dinlemek isterseniz tam size göre. Gelin çıkın yürüyüş yapın dökülen ağaç yapraklarının üstünde. Emin olun hayallerinizden daha güzel olucaktır. 

Geçim konusuna gelince aslında ada biraz daha pahalı diyebilirim. Ya da eskiden daha pahalıydı. Şuan marketler falan çok arttığı için normale dönmüş durumda. Fakat giyim alışverişi için çok uygun bir yer olduğunu söyleyemem. Bulabilceğiniz bir avm yok. Yani aradığınız mağazalarda yok. Hatta hiç yok. Bir kaç ufak butik dışında. Bu yüzden alışverişi adadan yapabilceğinizi pek sanmıyorum. Yapsanız bile çeşitlilik çok kısıtlı yani. Ev fiyatları da normale göre pahalı diyebilirim. Aslında belki fiyatlar normal ama evler eski olabilir. Bu yüzden bir eve verdiğiniz değerin fazlası bir rakam çıkabilir karşınıza. Ama bütçeniz kısıtlı değilse çok güzel köşkler sizi bekliyor. 

Adada yaşamaktan bahsettiğim için gezilecek yerleri, plajları, otelleri, lokantaları anlatmadım. Direk olarak yerleşip zamanı yönetirken görebileceğiniz şeylerden bahsettim. Bu arada bu konuştuklarım Büyükada için geçerli diğer adalarda bazı imkanlar daha çok sınırlanabiliyor. Merak ettiğiniz başka şeyler varsa yorum yazın yeni bir yazıda onu anlatırım. Sağlıcakla kalın.

“Adada Yaşamanın Avantajları ve Dezavantajları” için 7 yorum

  1. merhaba, ben bu kış yerleşmeyi düşünüyorum Büyükadaya. yalnız yaşıyorum. kışın çok tenha mı? tedirgin olunacak bir durum var mı bununla ilgili sizce?

    1. Merhaba, sanırım bu konuda İstanbul’da yaşamaktan daha iyidir Büyükada. Evet daha sessiz sakin ama eğer çok tepe yerlerde değil de sahile yakın yerlerde oturursanız bu konuda korkacağınızı düşünmüyorum.

  2. Merhaba Esra Hanım, merak ettiğim bir şeyi bir adalı olarak size sormak istiyorum. Adalı veya Adada yaşayan bir insanın İstanbul’da arabası varmıdır? Varsa bu arabaları İstanbul’da ne yapıyorsunuz? (yani nereye park ediyorsunuz?) Gerçekten çok merak ediyorum. ?

  3. merhaba adaya bu ay tasınacagım calıscagım yerde orada . adada spor yapabılcegım bır yer varmı fıtness salonu vs cunku benım ıcın ıs sonrası yapabılcek tek aktıvıtem bu . adaya hep gezmeye gittim ama yasamak ıcın nasıl bır ortam olur bılmıyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir